Leica Piper 100G Green Pipe Laser Pack
SKU: LG6016058
Checkout Secure
Need more info? Call us +61 8 9335 1718
LEICA PIPER:
Compact and powerful:
The pipe laser that fits inside a 100 mm/4 in pipe.
Automatic grade compensation:
With the housing rolled up to ± 3°, the Piper will compensate and
correct for the grade errors.
Heavy duty trivet:
With easy grip handle, heavy base and clear markings on the pole
to adjust and set the height.
Multi-function remote:
Works up to 150 m (500 ft) for line control and other features.
Green beam:
Four times better visibility of the laser for longer measurement
distance and higher levelling accuracy
  PIPER100 PIPER200
3R 2M 3R GREEN 2M GREEN 3R 3R GREEN
Laser beam color Red Green Red Green
Wave length 635nm 520nm 635nm 520nm
Laser class 3R 2M 3R 2M 3R 3R
Max. average radiant power 4.75mW 1.2mW 4.8mW 1.2mW 4.75mW 4.8mW
Working range <200m/650 ft
Grade range -10% to +25%
Self-levelling range -15% to +30%
Line movement 6m at 30m / 20ft at 100ft
Battery* Li-Ion, up to 40h
Charging time* 4h
Operating temperature -20°C to +50°C / -4°F to +122°F
Dimensions (diameter x length) 96mm x 267mm / 3.9“ x 10.5“
Weight 2.0Kg / 4.4lbs
Housing Cast aluminium
Protection class IPx8
Wireless remote distance Front 150m / 500ft
Back 10m / 35ft
Self levelling accuracy** +/-1.5mm at 30m / +/- 1/16“ at 100ft
Auto targeting No Yes
  • Battery operating/charging times are dependent upon environmental conditions
  • Self levelling accuracy is defined at 25°C/77°F
Recommended Leica Piper package:
■ Leica Piper 100
■ Rugged carrying case
■ Remote control
■ Target assembly
■ Li-Ion battery
■ Charger with AC and auto adapter
■ Self-centering feet (150mm/6in)
Data sheet
Shipping This Item Ships from Fremantle, Perth, Western Australia
Please allow 2 - 10 days for your order to arrive.
Returns are easy.
Description
LEICA PIPER:
Compact and powerful:
Automatic grade compensation:
correct for the grade errors.
Heavy duty trivet:
to adjust and set the height.
Multi-function remote:
Green beam:
  PIPER100 PIPER200
Laser class 3R 2M 3R 2M 3R 3R
Working range <200m/650 ft
Grade range -10% to +25%
Battery* Li-Ion, up to 40h
Charging time* 4h
Weight 2.0Kg / 4.4lbs
Housing Cast aluminium
Protection class IPx8
Back 10m / 35ft
Auto targeting No Yes
■ Leica Piper 100
■ Rugged carrying case
■ Remote control
■ Target assembly
■ Li-Ion battery
Data sheet
Shipping
Shipping This item ships to
Delivery & Returns
Returns are easy.
6 Great reasons to buy from us:
    30 Days Return
    Best Price Guarantee
    We guarantee your satisfaction
    100% Safe & Secure